Coraz częściej tradycyjne źródła światła, a w szczególności żarowe, są zastępowane oświetleniem LED.

Za sprawą Komisji Europejskiej i ekoprojektu związanego z wprowadzeniem na rynek bezkierunkowych lamp (rozporządzenie nr 244/2009) oświetlenie LED zaczęło zdobywać coraz większą popularność. Dzieje się tak przede wszystkim z przyczyn ekonomicznych, ponieważ oświetlenie LED wykorzystuje znacznie mniej energii elektrycznej.

NAŚWIETLAMY TEN TEMAT!

Światło LED obecnie wykorzystywane jest wszędzie: w domach, firmach, miejscach użytku publicznego. Zasada działania nowoczesnego źródła światła typu LED opiera się na elektroluminescencji. Dzięki temu zjawisku LED-y są zdecydowanie trwalsze, bardziej oszczędne i nie gasną od razu. Zaczynają one wytwarzać co raz mniej światła, dając wyraźny sygnał, że czas pracy został wyczerpany.  Dzięki temu nie zostajemy nagle odcięci od światła.

ZALETY – CO JEST WAŻNE?

  • Oszczędność

Dla każdego z nas najważniejsze kwestie w oświetleniu to skuteczność i oszczędność. Pod tym względem żarówki LED-owe to doskonałe rozwiązanie. Zużywają one bowiem nawet ponad dziesięć razy mniej prądu i pobierają mniej energii elektrycznej na początku działania. Dlatego właśnie wymiana świateł na LED-y zwróci się w bardzo krótkim czasie.

  • Żywotność

Światło LED charakteryzuje się również „bezawaryjnością” oraz dłuższym czasem pracy. Inne światła muszą być znacznie częściej wymieniane, co zwiększa koszt eksploatacji. Przy tradycyjnym oświetleniu istnieje też większe prawdopodobieństwo, że pozostaniemy bez światła właśnie w tym momencie, w którym będziemy go potrzebować.

  • Wytrzymałość

W porównaniu z innymi źródłami światła LED-owe rzadko się psują i są niewrażliwe na ilość cykli włączeniowych. Są również bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne.

  • Komfort

Pełny strumień świetlny w światłach LED uzyskiwany jest praktycznie od razu po włączeniu. Taka technologia jest bezgłośna, działa bez zakłóceń i migotania, jest przyjazna dla wzroku. Różnorodność barw światła powoduje możliwość dopasowania do pomieszczenia, wystroju a nawet nastroju. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Barwa światła – jak dobrać do otoczenia?

  • Bezpieczeństwo

Oświetlenie LED pozbawione jest ołowiu i rtęci, dlatego jest ono bezpieczne i ekologiczne. Emituje bardzo małą ilość ciepła, diody nie nagrzewają się, co nie spowoduje poparzenia po dotknięciu.

Światło LED nie emituje promieniowania UV oraz podczerwieni IR, dlatego jest całkowicie nieszkodliwym.

  • Utylizacja

Żarówki LED nie zawierają szkodliwych substancji, dlatego nie ma problemu z ich utylizacją. Jest to rozwiązanie ekologiczne i przyjazne dla środowiska.

  • Praktyczność

Światło LED może współpracować również ze sterownikami oświetlenia. Dzięki odpowiedniemu systemu sterowania oraz czujnikom może ono być w pełni automatyczne. Sensory potrafią wykrywać ruch i włączyć światło, a po określonym czasie bezruchu wyłączyć go.  Nie musisz nawet sięgać do włącznika, światło uruchomi się tam, gdzie go potrzebujesz. Poznaj więcej szczegółów na naszym blogu.

ZASTOSOWANIE

Oświetlenie LED znajduje swoje zastosowanie wszędzie.

Oświetlenie LED w domu to świetna okazja do wprowadzenia wielu praktycznych i estetycznych rozwiązań. Daj się ponieść fantazji i wyobraźni. Dodaj lekkości każdemu pomieszczeniu. Oświetlenie meblowe LED podświetli każde miejsce, dzięki czemu nie musisz już szukać potrzebnych Ci rzeczy z latarką w ręku.  Światło pomoże jednocześnie uzyskać wspaniały efekt designerski.

W dwupoziomowym mieszkaniu lub domu światło będzie zapalało się samo za każdym razem, gdy będzie ono potrzebne.

W firmie światłem LED możesz oświetlić nie tylko ciągi komunikacyjne, ale również ściany, biuro i halę produkcyjną.

Na ulicy wytrzymałe światło LED znajdzie swoje zastosowanie w parkach, alejach, na osiedlach, centrach miast i na drogach.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami, chętnie udzielimy odpowiedzi.